The following is a description of the conference’s schedule and activities. Some specific details might change.

May 15th
Time Activity Description
7:30 AM Breakfast 🥐 Breakfast catering provided on site
8:20 AM Evolutionary transitions Talks: Ben Kerr, Ozan Bozdağ, Aurora Nedelcu, Lazslo Nagy, and Pierrick Bourrat.
9:50 AM Coffee Break ☕ Break for chatting and refueling
10:10 AM Social evolution across scales Talks: Martin Nowak, Jeff Gore, Jennifer Rattray, and Gina Lewin
11:45 AM Lunch 🍔 Lunch catering provided on site
1:15 PM Information dynamics in evolution Talks: Sara I. Walker, Carlos Gershenson, Constantine Dovrolis, and Alexander Lalejin
2:50 PM Coffee Break ☕ Break for chatting and refueling
3:10 PM Mechanisms driving evolutionary innovations Talks: Joanna Masel, Betül Kaçar, Juan Castro, and Jonathan Michel
4:45 PM Poster Session A Poster session over snacks and refreshments
6:15 PM Wrap up! End of the day
May 16th
Time Activity Description
7:30 AM Breakfast 🥐 Breakfast catering provided on site
8:20 AM Origins and nature of life Talks: Irene Chen, Sarah Keller, Petar Penev, and Natalie Grefenstette
9:50 AM Coffee Break ☕ Break for chatting and refueling
10:10 AM Evolution of biological complexity Talks: Daniel McShea, Ricard Solé, Dániel Barabási, and Yun Kang
11:45 AM Lunch 🍔 Lunch catering provided on site
1:15 PM Principles of social evolution Talks: Anna Dornhaus, Sam Díaz-Muñoz, Sheyda Azimi, and Sandeep Venkataram
2:50 PM Coffee Break ☕ Break for chatting and refueling
3:10 PM Dynamics and evolution of Earth-systems Talks: Andrew Knoll, Jenny McGuire, Silvia Pineda-Munoz, and Jennifer Glass
4:45 PM Poster Session B Poster session over snacks and refreshments
6:15 PM Wrap up! End of the day
May 17th
Time Activity Description
7:30 AM Breakfast 🥐 Breakfast catering provided on site
8:20 AM Synthesis Panel A Panelists: Daniel McShea, Irene Chen, Jenny McGuire, Carlos Gershenson, Andrew Knoll, and Sam Díaz-Muñoz.
Moderator: Martha Grover
9:50 AM Coffee Break ☕ Break for chatting and refueling
10:10 AM Synthesis Panel B Panelists: Anna Dornhaus, Benjamin Kerr, Joanna Masel, Martin Nowak, Constantine Dovrolis, and Jennifer Glass.
Moderator: William Ratcliff
11:45 AM Award Ceremony Best contributed talks and posters awards
11:55 AM Lunch 🍔 Lunch catering provided on site
1:15 PM The End The End ✈️ 😢